صفحه اصلی » بلاگ » ابتلا به اچ ای وی در میان زنان کارگر جنسی ایرانی

ابتلا به اچ ای وی در میان زنان کارگر جنسی ایرانی

ویروس نقص ایمنی انسان(HIV) و ایدز دلایل مرگ بسیاری از انسان ها در سراسر جهان هستند. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۸ ، ۳۳,۴ میلیون نفر در دنیا با HIV  زندگی کرده اند که اکثر آن ها ساکن کشور های با درآمد پایین یا متوسط بوده اند و در همین سال ۲,۷ میلیون نفر آلوده به این ویروس شده اند(۱)(۲).

ایران بعنوان یکی از کشورهای در حال توسعه باوجود تلاش های بسیار در مبارزه با گسترش HIV و ایدز همچنان با رشد این بیماری  روبه رو است. بر طبق داده های منتشر شده به وسیله ی مرکز مبارزه با بیماری های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ایران در سال ۲۰۰۶ ، ۱۳۳۷۵ مورد مثبت مبتلا به HIV گزارش شده است و تخمین ها نشان می دهد که موارد HIVو ایدز در سال ۲۰۰۴ ،۳۰۰۰۰ مورد بوده است(۳) که در مقایسه به ۱۹۹۸ که تنها ۱۴۴۳ مورد مثبت HIV گزارش شده است(۴) رشد میزان موارد مثبت گزارش شده HIV قابل تشخیص است. بر اساس تحقیقی که بر روی موارد گزارش شده HIVو ایدزدر ۲۰ سال انجام شده است میزان موارد تشخیص داده شده HIVو ایدز سالانه افزایش داشته است و از ۱٫۳۸ مورد به ۴٫۶ مورد درهر  ۱۰۰۰۰۰ نفر از جمعیت ایرانی در هرسال رسیده است(۵).

رابطه ی جنسی محافظت نشده( واژینال یا آنال)،ترانسفوزیون خون آلوده، استفاده از سرنگ مشترک توسط معتادان تزریقی و انتقال مادر به کودک(در طی حاملگی، در طول زایمان و از طریق شیرمادر) از راه های اصلی انتقال HIV در بسیاری از کشور ها هستند(۶). در کشور ما اکثر موارد اولیه ی تشخیص داده شده در میان افرادی بوده است که خون یا فرآورده های خونی آلوده به ویروس  HIV را دریافت کرده اند ، پس از آن مبتلا شدن به این ویروس از طریق رابطه ی جنسی افزایش یافت اما در سال های اخیر به نظر می رسد که موارد گزارش شده بیشتر در میان معتادان تزریقی مواد مخدر(IDU) بوده است(۶۴%)(۷)(۳). وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی امسال به مناسبت روز جهانی ایدز به این هشدار داده داده اند که در آینده ی نزدیک :.۸′فتارهای جنسی پرخطر راه اصلی انتقال ویروس نقص ایمنی انسان خواهد شد(۸). دکترحمید رضا شاعری، رئیس انجمن ایدز ایران ، علت تغییر راه انتقال HIV در ایران را اجرای برنامه‌های کاهش آسیب اعتیاد با تمرکز روی جمعیت معتادان تزریقی در زندانها و خارج از آن دانسته است و سرایت جن%:.۸)DB