صفحه اصلی » بلاگ » ترنسکشوال ها و ابتلا به HIV/AIDS در ایران

ترنسکشوال ها و ابتلا به HIV/AIDS در ایران

ترنسکشوال ها همواره به دلیل تبعیض و انگهای موجود در جوامع، در معرض خشونت ها و همچنین رفتارهای پرخطر جنسی  قرار گرفته اند و به سبب آن در کشورهای مختلف جهان در گروه افراد در معرض  خطر ابتلا به HIV قرار دارند .

شیوع۲۷٫۷% ابتلا به HIVدر میان این گروه در آمریکا و ۱۰% تا ۴۲% در پنج کشور آسیایی و همچنین شیوع بالای رفتارهای پر خطر در میان این افراد است ، همگی موکد این موضوع هستند.

در این میان  براساس تحقیقات موجود گروه ترنسکشوال های مرد به زن  نسبت به گروه زن به مرد در خطر بیشتری قرار گرفته اند. رفتارهای پر خطری همچون مفعول قرار گرفتن در انواع روابط جنسی، داشتن شرکای جنسی متعدد و در بعضی موارد کسب در آمد از طریق برقراری رابطه ی جنسی در میان این افراد در کشورهای دیگر مشاهده شده است.

 این موضوع در سال های گذشته مورد توجه مدیران  مرتبط با کنترل HIV/AIDS در ایران قرار گرفته است . با این وجود به نظر می رسد به طور دقیق شیوع  ابتلا به اچ ای وی در میان این افراد در ایران مشخص نشده است و همچنین به طور کلی اطلاعی از میزان رفتارهای پرخطر جنسی در میان این افراد وجود ندارد. در راستای پاسخگویی به  خلا دانسته ها،   طرح “بررسی شیوع ابتلا HIV  ورفتارهای پرخطر مرتبط” در مرکز تحقیقات ایدز ایران با همکاری دفتر کنترل بیماری های واگیردار – وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، سازمان بهزیستی استان تهران، انستیتو روانپزشکی ایران، کلینیک جراحی میرداماد و آقای دکتر مهرابی در حال اجرا است. همچنین مرکز تحقیقات ایدز ایران با برگزاری نشست هم اندیشی با موضوع ” ترنسکشوال ها و ابتلا بهHIV/AIDS”درصدد جلب هر چه بیشتر مشارکت در این زمینه بوده است.

در این نشست هم اندیشی در ابتدا آقای دکتر مهدی گویا در سخنرانی خود بر ضرورت بررسی مشکلات این گروه تاکید کردند و مشکلات شایع ترنسکشوال ها را با همکاران در میان گذاشتند. در ادامه آقای دکتر فرداد درودی، هماهنگ کننده کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز در ایران، به شرح تعاریف مرتبط با اختلال هویت جنسی پرداخته و مشکلات افراد دارای این نوع از اختلالات را برشمردند.

در این نشست خلاصه ای از نتایج فاز یک طرح “بررسی شیوع ابتلا بهHIV  و رفتارهای پرخطر مرتبط” توسط مجری این طرح – سعیده مویدی نیا- ارائه شد. شیوع بالای رفتارهای پرخطری همچون تعدد شرکای جنسی در یک سال گذشته، روابط جنسی مفعول با افراد مختلف و درصد پایین مصرف کاندوم در آخرین رابطه ی جنسی با همه ی انواع شرکای جنسی از جمله مواردی بودند که مورد توجه بیشتری قرار گرفتند.

در انتهای این نشست خانم دکتر مینو محرز- ریاست محترم مرکز تحقیقات ایدز ایران-  و مدعوین بر ضرورت انجام مداخلات مناسب  با هدف کاهش خطر ابتلا به اچ ای وی در میان این افراد تاکید کرده و ادامه ی برگزاری چنین نشست هایی را ضروری دانستند.

مرکز تحقیقات ایدز ایران