صفحه اصلی » سایر نوشتارها » داشتن فرزند، حق یک مبتلا به «اچ‌آی‌وی» است؟

داشتن فرزند، حق یک مبتلا به «اچ‌آی‌وی» است؟

یادداشتی در مجله الکترونیکی پندار

«فرزند دار شدن» یکی از تصمیم‌هایی است که می تواند برای افرادی از جامعه بسیار مشکل و سرنوشت ساز باشد.

عوامل مختلفی از جمله آمادگی اقتصادی، روحی  و سلامتی پدر و مادر نقشی اساسی در این تصمیم گیری دارند.با پیشرفت راه های جلوگیری از بارداری، والدین قدرت بیشتری در انتخاب زمان مناسب، تعداد و حتی جنسیت  فرزندانشان دارند.بسیاری از فعالان حقوق بشر موافقند که تصمیم گیری در ارتباط با داشتن و یا نداشتنن فرزند، یکی از حقوق اولیه‌ی انسانی است که هر فردی فارغ از وضعیت جسمی، اجتماعی و اقتصادی اش می تواند در مورد آن تصمیم بگیرد.سوالی که این‌جا مطرح می‌شود آن است که آیا این موضوع در مورد افراد مبتلا به اچ ای وی نیز صدق می کند؟بچه دار شدن افراد «اچ ای وی مثبت» از آن دسته مواردی است که از زمان شناخت این ویروس فراز و نشیب زیادی  داشته است.در سال های ابتدایی که هنوز داروهایی موسوم به «آنتی وایرال» و جود نداشت تا بتواند از ابتلای فرزند جلوگیری کند، به این زوج ها توصیه می شده است که حتی به فکر حاملگی  نیز نباشند.

اما پس از گذشت سال ها استفاده از آنتی وایرال ها و به پایین ترین سطح رسیدن احتمال ابتلا ی فرزند افراد مبتلا، بحث هایی پیرامون این موضوع مطرح می شود که پاسخ افراد در مورد آن ها متفاوت است.

آیا افراد مبتلا با توجه به مشکلاتی که در زندگی با آن رو به رو هستند، می توانند فرزند خود را پرورش دهند؟ آیا کیفیت زندگی فرزند این افراد تحت تاثیر بیماری والدین نخواهد بود؟

مخالفان در این زمینه معتقدند حتی با دقیق ترین مراقبت ها نیز درصد پایینی از احتمال ابتلای فرزند وجود دارد و این خود یکی از حساس ترین تصمیم گیری هایی است که در مورد سلامتی فرزند  بعنوان مهم ترین دغدغه ی والدین، مطرح است.

بحث دیگر طول عمر افراد اچ ای وی مثبت است .  این گروه معتقدند به طورکلی در حال حاضر درست است که رژیم های دارویی کمک زیادی در طول عمر و افزایش کیفیت زندگی افراد مثبت داشته است اما هنوز نیز طول عمر این افراد به طور متوسط محدود به ۲۰ سال از زمان ابتلا می شود و سال های آخر عمر نیز به سختی می گذرد به همین دلیل وجود فرزندی بدون پدر یا مادر و یا هردو بعنوان سرپرست، از مواردی است که باید بیشتر به آن فکر کرد.

در سمتی دیگر، موافقان فرزند دار شدن این افراد، معتقدند که از زمان شناسایی ویروس نقص سیستم ایمنی (اچ ای وی) تنها سی سال می گذرد و تحولات بسیار زیادی در این سال ها اتفاق افتاده است که حتی تصور آن هم نمی شده است.

سالانه میلیاردها دلار بر روی برنامه های تحقیقاتی مرتبط با درمان ایدز هزینه می شود که موفقیت های چشمگیر و امیدوار کننده ای را در پیش داشته است و می توان امیدوارانه گفت که دستیابی به درمان این بیماری دور از دسترس نیست و نخواهد بود.

علاوه بر این موضوع تحقیقات ثابت کرده اند که  این افراد به دلیل مشکلات عمدتا ناامیدانه زندگی می کنند و این ناامیدی سبب تشدید بیماری شان  و سوق داده شدن به مرحله ی ایدز، می شود پس چرا فرزندی که با کمک داروها احتمال مثبت شدنش به پایین ترین سطح رسیده است نتواند به آن ها کمک کند تا بهتر و امیدوارانه تر مبارزه کنند با در نظر گرفتن آن که هر زمان ممکن است رژیم دارویی برای  درمان کامل بیماری ایدز توسط متخصصان کشف شود.

امروز نگاه دنیا به «اچ ای وی» در مقایسه با دهه های گذشته کاملا تغییر کرده است و به آن به چشم یک بیماری مزمن و نه حاد نگاه می شود و دیگر افراد مبتلا گناهکارانی نیستند که باید از تمامی حقوق خود مانند تجربه ی پدرو مادر بودن، محروم شوند.

وجود امکان فرزند خواندگی در والدین مبتلا به اچ ای وی و حمایت قانون از این افراد، بیان کننده‌ی همین تغییر نگرش در بسیاری از کشورهاست.

در ایران نیز اگرچه گام هایی در حمایت از حقوق افراد اچ ای وی مثبت و تغییر طرز فکر نسبت به حقوق این افراد برداشته شده است اما این گام ها انقدر کوچک بوده اند که تنها توانسته اند حقوق اولیه این افراد را حفظ کنند و هنوز پاسخ‌گوی دغدغه هایی همچون حق داشتن فرزند در این افراد نیستند.

 ۴ دیدگاه

 1. ناشناس wrote:

  برای پیگیری و آزمایش بارداری از بابت مثبت بودن جنین به کجا می‌توان مراجعه کرد؟

  • ناشناس wrote:

   آیا همه بیمارستان‌های تهران ساپورت می‌کنند؟

   • root wrote:

    می توان گفت که نه. جهت گرفتن خدمات باید به کلینیک بیماری های رفتاری، بیمارستان امام خمینبی، ساختمان بخش عفونی مراجعه کنید. در آنجا پرونده برای شما باز خواهد شد و در ادامه شما را راهنمایی خواهند کرد.

  • root wrote:

   شما می توانید به کلینیک بیماری های رفتاری، بیمارستان امام خمینبی، ساختمان بخش عفونی مراجعه کنید. در آنجا پرونده برای شما باز خواهد شد و در ادامه شما را راهنمایی خواهند کرد.