صفحه اصلی » سایر نوشتارها » مصرف مواد مخدر و ابتلا به ایدز در زنان

مصرف مواد مخدر و ابتلا به ایدز در زنان

یادداشتی در مجله الکترونیکی پندار

عموم مردم تا محققان با توجه به مشاهدات و آمار و ارقام می دانند که مصرف مواد مخدر در سال های اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

براساس گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ، در سال ۸۶ خورشیدی تعداد مصرف کنندگان وابسته در ایران یک میلیون و دویست هزار نفر برآورد شده است که حدود ۲۵۰ هزار نفر  واد مخدر را به صورت تزریقی در همان سال مصرف کرده اند.

زمانی که صحبت از اعتیاد به میان می آید معمولا تصویر مردی معتاد در ذهن نقش می بندد در صورتی که این پدیده ی خانمان سوز، در زنان نیز ، نه به همان رایجی، اما وجود دارد. به سبب چارچوب های سنتی خانواده های ایرانی، اعتیاد زنان می تواند به سبب داشتن همسر  و یا پدری معتاد باشد که با مصرف مواد مخدر در محیط خانواده، زن را نیز وارد چنین عرصه ای کرده است.

ویروس نقص سیستم ایمنی(اچ ای وی) که سبب بیماری ایدز می شود یکی از بیماری های است که با مصرف مواد مخدر رابطه ی تنگاتنگی دارد. در موج دوم این بیماری در کشور ما اغلب معتادان تزریقی  به دنبال استفاده از سرنگ مشترک آلوده به ویروس، درگیر این بیماری شده اند. با توجه به گزارش مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت،از سال ۶۵ تا کنون اعتیاد تزریقی دلیل ابتلا ی ۵۹/۶ درصد از افراد مبتلا به اچ ای وی است که ۹۰/۸ درصد از آن ها  مرد هستند.

تحقیفات نشان می دهند مردان معتاد تزریقی مبتلا، این ویروس را به زنان خود که غیر معتاد و یا معتاد بوده اند انتقال می دهند.

براساس گزارش برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز، ۳/۷ درصد همسران مردان معتاد تزریقی مبتلا به اچ ای وی شده اند. این زنجیره یکی از دلایل افزایش شیوع ابتلا در میان زنان است که به همین سبب در مداخلاتی که وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی جهت متوقف کردن موج دوم ایدز در ایران انجام داده است همسران معتادان تزریقی را نیز جز گروه های پرخطر از نظر ابتلا به اچ ای وی قرار داده است و اقداماتی از جمله آزمایش های تشخیصی مرتبط با اچ ای وی، این گروه از زنان را  نیز تحت پوشش قرار داده است.

آمار ها نشان می دهند تا سال ۱۳۹۱ زنان ۱/۳ درصد از افرادی که از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا شده اند را به خود اختصاص داده اند. به این دلیل می توان گفت، چه زنان خود مصرف کننده مواد مخدر باشند و چه همسر فردی با اعتیاد تزریقی باشند در هر دو شکل به دلیل شیوع بالای اچ ای وی در میان مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر، در خطر ابتلا به اچ ای وی خواهند بود. علاوه بر این  با شروع موج سوم ابتلا ، پیش بینی می شود زنان در معرض خطر ابتلا از راه های دیگر نیز قرار گیرند .

این موضوع  از نظر کارشناسان، سبب  پررنگ تر شدن اهمیت گسترش برنامه های مرتبط با سلامت زنان در جامعه ی ما شده است.